تبلیغات
سوالات امتحانی - کار با فلز
درس درس تا قیامت

کار با فلز

جمعه 26 آذر 1389 06:47 ب.ظ

نویسنده : حامد آذری
ارسال شده در: علمی ،

واحد ۵ – کار با فلز

اتصال : فلزها پس از استخراج ، با گذراندن چند مرحله به صورت نیم ساخته در می آیند. سپس با استفاده از روش های مختلف، مانند: لحیم، جوش، پرچ و … به یک دیگر متصل می گردند.
اتصال ها به دو دسته ی جداشدنی و جدانشدنی تقسیم می شوند.
الف – اتصال جداشدنی: در این نوع اتصال ، قطعه را به آسانی می توان از هم جدا کرد. از این رو به آن اتصال موقت نیز می گویند. مهم ترین وسیله برای اتصال موقت، پیچ و مهر است که در صنعت کاربرد دارد.

ب – اتصال جدا نشدنی: در این نوع، قطعه ها پس از اتصال، به راحتی از یک دیگر جدا نمی شوند. از این رو به آن اتصال دائم نیز می گویند. مهم ترین روش اتصال دائم، جوش کاری و لحیم کاری است.
اتصال با لحیم ( لحیم کاری): اتصال دو قطعه فلز نازک به یک دیگر به وسیله ی آلیاژی به نام لحیم (آلیاژ قلع و سرب) را لحیم کاری گویند. برخی از فلزهای سبک ، مانند: آلومینیوم قابل لحیم کاری نیستند. در لحیم کاری،‌لحیم به وسیله گرمای هویه، ذوب می شود و ضمن گرم کردن محل لحیم کاری، دو نقطه را به هم وصل می کند.
«ابزارهای لحیم کاری» : هویه : برای گرم کردن محل لحیم کاری از وسیله ای به نام هویه استفاده می شود. هویه دو نوع است : الف – هویه دستی . بهویه برقی.
روغن لحیم: برای این که عمل لحیم کاری به درستی انجام شود، از روغن لحیم استفاده می کنند. قبل از لحیم کاری محل آن باید تمیز باشد .اغلب فلزها در مجاور بودن هوا اکسید می شوند.

سیم لحیم :

سیم لحیم انواع مختلف دارد: این سیم بسیار نرم و جنس آن از قلع و سرب است . قلع و سرب را به نسبت پنجاه درصد با یک دیگر مخلوط می کنند. به این ماده حاصله ، آلیاژ گویند.

نکات ایمنی در لحیم کاری :

الف – هنگام کار از شوخی بپرهیزید.
ب – هرگز هویه ی داغ شده را روی میز چوبی یا جایی که احتمال آتش سوزی است، قرارندهید.
ج – برای نگه داشتن مفتول هنگام لحیم کاری از انبردست یا دم باریک استفاده کنید.

اتصال با جوش ( جوش کاری):

برای جوش کاری از دستگاه هایی به نام ترانس و دینام استفاده می شود. دستگاه ترانس به وسیله ی انرژی الکتریکی، الکترودهای مخصوص جوشکاری را ذوب می کند و ضمن آن ، قطعه ی کار نیز در محل مورد نظر، ذوب می شود و دو قطعه به هم جوش می خورند.

پرسش واحد ۵ – کار با فلز
۱به نظر شما ، تیرآهن های بزرگ و بلند چگونه به هم متصل شده اند؟

به وسیله جوشکاری ، پیچ و مهره متصل شده اند.

۲فلزها چگونه به اشکال مختلف در می آیند؟

الف – به وسیله دست و ابزراهای دستی : مثل سوهان کاری ، برش کاری ، سوراخ کاری
ب – به وسیله ماشین کاری مانند : تراش کاری، سنگ زنی ، سوراخ کاری و

۳چرا با هویه های کوچک نمی توان قطعه های بزرگ فلز را به هم متصل کرد؟

چون حرارت ایجاد شده توسط هویه به اندازه ای نیست که بتواند قطعه های بزرگ فلزی را داغ کند.

۴چرا باید سیم لحیم ، زودتر از فلزی که لحیم کاری می شود داغ و ذوب شود؟

زیرا اگر نقطه ی ذوب سیم لحیم بالاتر از فلز باشد، قبل از این که سیم لحیم ذوب شود، فلز مورد نظر ذوب می شود و لحیم کاری امکان ندارد.

۵اتصال جداشدنی را با ذکر مثال تعریف کنید.

در این نوع اتصال ، قطعه ها را به آسانی می توان از هم جدا کرد. از این رو به آن اتصال موقت نیز می گویند. مانند: پیچ و مهره

۶لحیم کاری را تعریف کنید

اتصال دو قطعه فلز به یک دیگر، به وسیله ی آلیاژی به نام لحیم ( آلیاژ قلع و سرب) را لحیم کاری گویند

کار با فلز
یکی از اکتشافات مهم بشر در طول تاریخ کشف فلز بوده است. این کشف بر نحوه ی زندگی او تأثیر زیادی گذاشته و باعث اکتشافات و اختراعات دیگری شده است. فلزات انواع مختلفی دارند و هر فلز دارای خواص و ویژگیهایی است.

 

  فلزات چگونه قابل استفاده می شوند؟

فلزات عموماً به صورت سنگ معدن و در ترکیب با عناصر دیگری وجود دارند، لذا پس از استخراج از معدن بلافاصله قابل استفاده نیستند و باید کارهای مختلفی روی آنها صورت گیر د.
آهن: آهن به صورت سنگ معدن استخراج می شود. سنگ آهن را همراه سنگ آهک و کُک داخل کوره ی بلند در کارخانه ی ذوب آهن می ریزند. در اثر حرارت حاصل از سوخت کک، سنگ آهن ذوب شده و آهن خام به دست می آید.
مس: مس فلزی نرم است و در 1100 درجه سانتی گراد ذوب می شود و حرارت و الکتریسته را بسیار خوب هدایت می کند. برنج و برنز از آلیاژهای مس هستند.
آلومینیوم: آلومینیوم با رنگ سفید مایل به خاکستری، سبک و بسیار نرم و در 660 درجه ی سانتی گراد ذوب می شود. آلومینیوم به صورت آلیاژ به کار برده می شود. این فلز را از نوعی خاک رس، به نام بولیست به دست می آورند .
روی: روی فلزی است به رنگ خاکستری روشن که در مقابل تغییرات آب و هوا بسیار مقاوم است. این ویژگی باعث شده است كه از روی، به عنوان پوشش ورقهای آهنی، لوله های آب و ... برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده شود.  

 

  ابزار شناسی

1 سوهان: سوهان، ابزاری است که برای بُراده بَرداری و ساییدن فلز مورد استفاده قرار می گیرد. بدنه ی سوهان از جنس فولاد است و بر روی آن دندانه هایی به نام آج ایجاد شده است.
2 اره آهن بُر: از اره ی آهن بُر برای ایجاد شیار و قطعات و یا بریدن استفاده می شود.
3 خط کش فلزی: خط کش فلزی مدرج برای اندازه گیری و خط کشی فلزات به کار می رود.
4 سوزن خط کش: برای ترسیم خطوط روی قطعات فلزی از سوزن خط کش استفاده می شود.
5 سمبه نشان: وسیله ای است برای نشان دادن مرکزی که باید سوراخ شود. برای هدایت نوک مته و یا ایجاد جا برای استقرار پایه ی پرگار نیز از سمبه نشان استفاده می شود.
6 قیچی ورق بُر دستی: وسیله ای که برای بریدن ورقهای فلزی نازک با ضخامت کمتر از یک میلی متر به کار می رود.
7 گونیا: برای کنترل عمودی بودن دو سطح و خط کشی روی سطوح استفاده می شود.  

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -