تبلیغات
سوالات امتحانی - کعبه
درس درس تا قیامت

کعبه

شنبه 8 آبان 1389 08:05 ب.ظ

نویسنده : حامد آذری

 

. نام کعبه اشاره‌به چهارگوش‌بودن این سازه دارد.

نام‌ها

 

«البیت العتیق» و «البیت الله الحرام» از نام‌های دیگر کعبه‌اند.

تقدس

 

کعبه ارتباط مستقیم به ارکان اسلام دارد؛ مخصوصاً فریضه حج که زیارت و طواف کعبه از ارکان حج است. همچنین در برپایی نماز نیز کعبه قبله‌گاه مسلمانان است.

کعبه شریف تاریخ و بنا

 

کعبه در ۱۸۸۰ (میلادی)

 

در قرآن: «اِنَ أَوَل بَیتٍ وُضِعَ لِلنَاسِ لَلَذی بِبَکَّةَ مُبَارَکاً وَهُداً لٍلعَالَمَینَ» (آل عمران)

 

این سازه تا پیش از گشودن شهر مکه به دست محمد و پیروانش محل نگهداری و پرستش بت‌ها بوده‌است. قریش در اطراف کعبه بت‌های مختلفی قرار داده بودند، مانند: لات، عزی، اسافه، نائله، منات و ... .

 

بزرگ این بت‌ها هبل بود. این بت برخلاف دیگر بت‌ها در درون کعبه بود و قریش برای این بت احترام زیادی قائل بودند.[نیازمند منبع]

 

بنابر گفتار تاریخ‌نگار بزرگ اسلامی، آزرقی و تأیید دسگر تاریخ‌نگاران مسلمان، ساختمان کعبه ۱۰ بار بنیان شده‌است. به این ترتیب:

بنیان الملائکه

بنیان آدم

بنیان شیث

بنیان ابراهیم وپسرش اسماعیل

بنیان العمالقه

بنیان جرهم

بنیان مضر

بنیان قریش

بنیان عبدالله ابن زبیر

بنیان حجاج ابن یوسف الثقفی

 

بنابر روایت مسلمانان هنگامی که چشمه زمزم زیر پای اسماعیل از دل زمین جوشید مردم در این منطقه و به سبب آب این چشمه جمع شدند و شهر مکه را تشکیل دادند و ابراهیم به فرمان خدا ساختمان کعبه را که در اثر طوفان نوح تخریب شده‌بود و در آن هنگام اثری از آن نبود، بازسازی کند.

 

ساختمان کنونی کعبه از زمان حجاج بن یوسف ثقفی و بازسازی همان ساختمان در دوران خلافت سلطان مراد چهارم از پادشاهان عثمانی است که در سال ۱۰۴۰ (قمری) در اثر سیل در مسجد الحرام و تخریب آن، از نو بازسازی گردید. این ساختمان استحکام کامل دارد، بطوری که تاکنون به‌همین شکل پابرجا و استوار مانده‌است.

 

ارکان کعبه: به هریک از چهار گوشه کعبه، رکن گویند و کعبه بر چهار رکن بنا گردیده‌است:

رکن حجر الاسود: سنگ سیاه آسمانی است. به اعتقاد برخی از مسلمانان هنگام بنای کعبه توسط آدم، این سنگ را فرشتگان از بهشت آوردند و آدم آن را در گوشه‌ای از خانه نصب کرد. پس از بازسازی کعبه توسط قریش، این سنگ به دست محمد قبل از درب کعبه در رکن حجر اسود نصب شد و محل شروع طواف حجاج است.

قبل از رکن حجر اسود قرار دارد. در اعتقاد مسلمانان (به ویژه شیعیان) محلی است که به اذن خدا شکافته شد تا فاطمه از آن داخل کعبه شود و علی داخل کعبه متولد شود.


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -