تبلیغات
سوالات امتحانی - نجوم
درس درس تا قیامت

نجوم

یکشنبه 2 آبان 1389 08:38 ب.ظ

نویسنده : حامد آذری
ارسال شده در: علمی ،
  آغاز جهان   

خوب بالاخره انتظارابه پایان رسید و اولین پستمون روطبق قرار داریم می ذاریم . امیدواریم خوشتون بیاد و حالا حالاها با ما باشین . ضمنا نظر یادتون نره.

همه ما می دانیم که جهان آغازی داشته است اما پی بردن به آن کاری بس دشوار و نیازمند علوم پیچیده ای نظیر علم نجوم .ریاضیات و....است .کنجکاوی های ما باعث می شود سئولاتی از قبیل اینکه جایگاه ما در جهان چیست ؟ و یا جایگاه خود جهان کجاست ؟جهان چطور آغاز شده است؟ ویا اینکه سن جهان چقدر است ؟ و... در ذهن انسان ها ایجاد می شود . در اینجا سعی داریم مقدار بسیار کمی از عطش انسان در دانستن جواب این سئولات کم کنیم . پس ابتدا به انفجار بیگ بنگ که اغازگر جهان است اشاره مختصری می کنیم و بعد از آن به چگونگی به وجود آمدن نخستین اتم ها و سپس به بررسی سن جهان می پردازیم .

بیگ بنگ
یكی از سؤالات همیشه پایدار در طول زندگی انسان ها این بوده است كه :
جهان چگونه آفریده شده است ؟
عده ای بر این عقیده اند كه جهان آغازی نداشته است و پایان آن نیز بی نهایت خواهد بود . در میان این نظریه ها ، تئوری بیگ بنگ دارای اعتباری بیشتری است . حدود 15 میلیارد سال قبل در انفجاری فوق العاده عظیم انبساط جهان آغاز شد . این انفجار اصطلاحا" به بیگ بنگ Big Bang معروف است كه در زبان فارسی معادلی به نام مهبانگ برای آن وجود دارد . در نقطه ای كه این رویداد انجام پذیرفت تمام ماده و انرژی جهان متمركز بود ؛ چه چیز قبل از این رویداد وجود داشت آیا ماده ای خالص بود ، هنوز ما كاملا" نمی دانیم و در فكریم . این رخداد یك انفجار مرسوم نبود . فضا پس از این رویداد پر از ذرات شد . بیگ بنگ كاملا" به انفجار فضا در خودش بستگی داشت و این انفجار برخلاف انفجار یك بمب است كه به طرف خارج تكه هایی را پرتاب می كند . در آن زمان كهكشان ها و یا خوشه ها وجود نداشتند . ولی در كل بیگ بنگ بنیاد جهان را پایه گذاری كرد .
منشأ تئوری بیگ بنگ را می توان ادوین هابل دانست . هابل به این موضوع پی برد كه جهان پیوسته در حال گسترش است . همچنین او به این موضوع پی برد كه سرعت كهكشان ها با فاصله یشان متناسب است . یعنی مثلا" كهكشان هایی كه دو برابر از ما دورترند دوبرابر سریع تر حركت می كنند . دیگر نتیجه این بود كه جهان در همه جهت در حال گسترش است . با توجه به مشاهدات ادوین هابل تنها تئوری بیگ بنگ می تواند این موضوعات را شرح دهد .
بعد از بیگ بنگ جهان پیوسته در حال انبساط بوده است و بدین سان رفته رفته فاصله ی خوشه های كهكشانی بیشتر و بیشتر شد . این پدیده خارق العاده كه كهكشان ها همواره از هم فاصله می گیرند را انتقال به قرمز می گویند . یعنی نور كهكشان های دور وقتی به زمین یا هر كهكشان دیگر نزدیك می شود طول موج آن كشیده می شود ، در واقع افزایش می یابد .
این سرعت كهكشان ها به فهم این موضوع كمك می كند كه همه از یك نقطه نشأت گرفته اند . مدركی دیگر نیز برای بیگ بنگ وجود دارد ؛ در سال 1964 دو ستاره شناس به نامهای آرنو پزیانس و رابرت ویلسون در یك كوشش مشترك امواج میكروموج را از فضای بیرونی جو كشف كردند . آنها به طور اتفاقی منشأ جار و جنجال های بیرون را كشف كردند . این سر و صداها به نظر نمی آمد كه از یك نقطه نشاأت گرفته باشند در عوض از همه ی جهات به یك اندازه می آمد . آنها از دورترین نقطه ی جهان می آمدند كه بعد بیگ بنگ آنها محل واقعه را ترك كرده بودند . این كشف و كه نتیجه نخستین انفجار و پرتوافشانی بوده است اعتماد به بیگ بنگ را افزایش میدهد
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 4 آبان 1389 04:10 ب.ظ